Zainaugurowaliśmy Scenę Redutą!

Zainaugurowaliśmy Scenę Redutą!

Po wielu miesiącach intensywnych przygotowań, zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w końcu ruszył w trasę po województwie lubelskim. Pierwszym przystankiem na tej drodze był Chełm, w którym odbyła się inauguracja projektu Scena Reduta.

6 października 2021 roku na scenie Chełmskiego Domu Kultury spotkały się przedstawiciele władz, aby uroczyście ogłosić objazd po naszym regionie. Wśród przemawiających znalazły się Bożena Ćwiek, Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego oraz Dorota Cieślik, wiceprezydent Miasta Chełm. Tę krótką część oficjalną poprowadzili Renata Jakimiuk oraz Piotr Duda.

Chełmska publiczność miała okazję zobaczyć „Psie serce” w reżyserii Igora Gorzkowskiego – spektakl na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa, znanego przede wszystkim jako autora „Mistrza i Małgorzaty”. To historia dość niekonwencjonalnego medyka, który przygarnia bezpańskiego psa Szarika. Przeszczepia mu ludzkie organy, dzięki czemu zwierzę zmienia się w człowieka, ale tym samym zyskuje najgorsze ludzkie przywary. Opowiadanie przez swój kontrowersyjny charakter po raz pierwszy opublikowano dopiero po ponad czterdziestu latach od śmierci autora. Utwór miał znaleźć się w tomie „Diaboliada”, wydanym w 1925 roku, jednak ówczesna cenzura dopatrzyła się krytyki młodego państwa rewolucji proletariackiej. Warto dodać, że to największe widowisko na trasie Sceny Reduta, ponieważ angażuje aż trzynastu aktorów, a wśród nich Martę Ledwoń, Jolantę Rychłowską-Żarnecką, Jowitę Stępniak, Magdalenę Zabel, Tomasza Bielawca, Michała Czyża, Włodzimierza Dyłę, Przemysława Gąsiorowicza, Macieja Grubicha, Pawła Kosa, Krzysztofa Olchawę, Wojciecha Rusina oraz Daniela Salmana.

Teraz nasz zespół aktorski i techniczny zbiera siły, aby zagrać dla Państwa dwa spektakle „Antygony w Nowym Jorku”, 15 października w Kraśniku oraz 16 października w Szczebrzeszynie. Do zobaczenia!