Rachela

Rachela

Adaptacja: Radosław Paczocha
Reżyseria: Iwona Siekierzyńska
Wykonanie: Jowita Budnik
Muzyka: Marzena Majcher
Scenografia kostiumy: Radosław Dębniak Monika Graban
Producent: Narodowe Centrum Kultury

Monodram „Rachela” jest spektaklem wyjątkowym treści formie. Wstrząsające zapiski Racheli Auerbach, która przez długi czas prowadziła kuchnię przy ul. Leszno 40 Warszawie, są świadectwem ludzkich tragedii, tym bardziej okrutnych, że stały się powszedniością. To właśnie kuchnia jest „miejscem”
akcji monodramu, gdzie kolejce po zupę, jak po przepustkę do życia, stoją „bohaterowie” dramatu przywoływani monologu przez Rachelę. Tu spotykają się życiorysy skazanych na śmierć, to tu przychodzą po nadzieję.

Zjawiskowość aktorstwa Jowity Budnik tym przedstawieniu polega na skromności. Aktorka nie dokłada do interpretacji tekstu więcej niż to konieczne. Pozwala poznać spróbować zrozumieć tragedię ofiar Holocaustu empatią pokorą. To aktorstwo najwyższej próby. Służalcze względem autorki, tekstu, przede wszystkim historii, której nigdy dość posłuchać przemyśleć. Wszystkie elementy teatralnego sztafażu – scenografia, kostium, światło, muzyka – tak jak interpretacja aktorska służą tematowi spektaklu. Mamy
do czynienia monodramem wyjątkowo skromnym, ale sile rażenia, która nie pozwala na obojętność.

Spektakl wyprodukowany przez Fundację Trzeci Wymiar Kultury Produkcja: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A.
Czas trwania: 45 minut

Repertuar:

28 października 2023, godz. 19:00 | Bilety: 35 zł | Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13, 22-400 Zamość