Scena Reduta to wspólna przestrzeń stworzona dla teatru przez ośrodki kultury z całej Lubelszczyzny. Inicjatorem i liderem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Scena Reduta to powrót do tradycji lubelskiego teatru objazdowego, który już od XIX wieku wyruszał w Polskę z gościnnymi występami. Zespół Osterwy przemierzał kraj, by zaprezentować swoje spektakle widzom z najodleglejszych jego zakątków, a aktorów wozili „Kochankowie z Werony”– dwa autokary czule nazywane Romeo i Julia.

Podczas drugiej edycji na trasie Sceny Reduta znajdzie się 10 miast. Do końca 2022 roku specjalnie wybrane spektakle pojawią się w Biłgoraju, Chełmie, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku, Szczebrzeszynie, Tarnogrodzie, we Włodawie oraz w Zamościu. Lubelska publiczność będzie miała okazje zobaczyć m.in. „Małe zbrodnie małżeńskie” w reżyserii Marka Pasiecznego, „Jestem lekka jak rzęsa wiatru…” Klaudii Hartung-Wójciak, „Grace i Gloria” Bogdana Augustyniaka czy „Tata ma kota” Łukasza Witt-Michałowskiego.

Do zobaczenia na trasie Sceny Reduta!

Sceny Reduta takie miasta jak Kraśnik wyczekiwały z utęsknieniem. Jest to projekt, który ułatwia i upiększa życie wszystkich miłośników teatru. Zarówno Teatr Osterwy, jak
i Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, dołożyły wszelkich starań, by spektakle grane w ramach projektu były należycie wypromowane i – pokazane w odpowiednich warunkach organizacyjnych i scenicznych – cieszyły jak największą liczbę widzów.
Tak się stało i w przypadku „Antygony w Nowym Jorku”, i „Tata ma kota” – kraśnicka publiczność opuszczała salę widowiskową zachwycona. Pragnęlibyśmy, aby Scena Reduta weszła na stałe do kulturalnej oferty CKiP. Tyle jeszcze do obejrzenia wspaniałych przedstawień… Jesteśmy przekonani, że kraśniczanie dopiszą za każdym razem.  

Grzegorz Marcinkowski, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

Mieszkańcy Szczebrzeszyna zawsze z radością przyjmują nowe spektakle  teatralne prezentowane w Miejskim Domu Kultury. Scena Reduta to  projekt, który sprawia,
że możemy obcować ze sztuką, gwarantując jednocześnie jej wysoki poziom artystyczny.
Po frekwencyjnym sukcesie „Antygony w Nowym Jorku” mamy nadzieję, że Scena Reduta wejdzie na stałe do kulturalnej oferty MDK w Szczebrzeszynie, a mieszkańcy naszego miasta będą mogli zachwycić się jeszcze nie raz wspaniałym przedstawieniem.

Ewa Krupa, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie